Vyhodnocení mistrovské soutěže 2010/2011

starší žáci, mladší žáci

 

Hlavní trenér:                    Sirůček Bedřich

Trenéři - starší žáci:         Beneš Viktor, Šindler Miroslav

Trenéři - mladší žáci:       Krejza Petr

Vedoucí mužstev:            Mareš Roman, Drbota Martin

Starší žáci

 

Složení týmu: Majzlík(96), Šultys(96), Dvořák(96), Vavroch(96), Žák(96), Holý(96), Jelínek(97), Knotek(97), Beneš(97), Sirůček(97), Steinbrehcer(97), Šrajer(97), Mareš(97)

 

Kádr – po celou dobu soutěže, se nepodařilo doplnit tým starších žáků ani o jednoho hráče. V průběhu soutěže jsme tak měli k dispozici pouze 13 hráčů. V tomto počtu jsme odehráli pouze 6 utkání za celý soutěžní rok. Bez pravidelného doplňování mladšími žáky, by nemohli starší žáci prakticky vůbec fungovat. Posledních několik utkání v soutěži, jsme dokonce dohrávali v počtu osmi starších žáků.

 

Trenéři – Bedřich Sirůček, Viktor Beneš – V průběhu jarní části MS se podařilo doplnit trenérský tandem o p. Miroslava Šindlera. Vyřešil se tím nedostatek trenérů žáků a zároveň jsme získali vynikajícího trenéra pro naše borce.

 

Umístění – na začátku soutěžního roku, jsme měli rozhodně větší ambice, které se bohužel nepodařilo naplnit. Umístění ve středu ( 6 místo )tabulky nemůžeme brát, za daných okolností, jako uspokojivé.

Příchozí hráči - O

Hráči s dočasnou herní absencí - dlouhodobé zdravotní potíže - Šultys

Odchozí hráči/ukončili činnost - O

Průběh soutěžního roku

 

   Z pohledu trenéra se dá hovořit o dvou zásadních problémech, které měli vliv na celý průběh soutěžního roku. Prvním problémem, který nám komplikoval cestu, byla změna taktiky a herního stylu. Ukázalo se, že změny v herním stylu, které jsme od loňského soustředění začali uplatňovat, jsou dobrou cestou. Zároveň se ale ukázalo, že jeden soutěžní rok, na dokonalé zvládnutí nestačí.

Druhá věc, která zcela zásadně ovlivnila výsledky, se dá rozdělit do několika dílčích částí:   

-          nízký počet hráčů – ten je dlouhodobým problémem v žákovské kategorii

-          vysoká marodka hráčů – neovlivnitelný faktor

-          špatné morálka hráčů – nelze ovlivnit morálku hráče, pokud chybí podpora rodičů. Tato skutečnost se stává v posledních letech zcela zásadní.

-          kvalita jedince – na hřišti se potkávají, v jednom mužstvu, hráči zcela odlišné výkonnosti

-          docházka – ta je spojená jak s přístupem hráče, tak s marodkou – v zásadě se dá říci, že nebylo možné, z hlediska dlouhodobého plánu přípravy, kvalitně pracovat s celým kádrem.  

 

 

 

 

Mladší žáci

Složení týmu: Novotný(98), Šťovíček(98), Krym(98), Špeta(98), Kostka(98), Volgner(98), Vravařovský(98), Moravec(98), Kalina(99), Krejza(99), Drbota(99), Erlich(99), Pospíšil(99), Frank(99) , Jonák(99)

Kádr – v průběhu SR jsme získali jedinou posilu, ale zároveň ukončil činnost jeden z našich borců. Výsledný efekt byl tedy nula. Po celou dobu soutěže se nepodařilo, stejně jako u starších žáků, doplnit tým ani o jednoho hráče. V průběhu soutěže jsme tak měli k dispozici pouze 15 hráčů. Kompletní sestava však byla pouhou vzácností a tak jsme většinu utkání dohrávali s pomocí hráčů starší přípravky. Posledních několik utkání v soutěži, jsme dokonce dohrávali v počtu sedmi mladších žáků, doplněných o starší přípravku. Ve dvou případech jsme nedali dohromady ani jedenáct borců.

 

Trenéři – v průběhu SR se nepodařilo doplnit trenérský tandem mladších žáků o hlavního trenéra. Trenér Petr Krejza, měl nelehkou pozici a zůstával po většinu soutěžních utkání osamocen.

 

Umístění – na začátku soutěžního roku, bylo cílem aspirovat na přeborníka okresu Kladno. Bohužel se tak nestalo. Druhá příčka, je za současného stavu mužstva, velice pěkné a umístění.

 

Příchozí hráčiTomáš Frank, Moravec Rudolf

 

Hráči s dočasnou herní absencí Patrik Kostka

Odchozí hráči/ukončili činnost – Jiří Pospíšil, Petr Sklenička

Průběh soutěžního roku

   Průběh soutěžního roku, měl pro mladší žáky hořkou příchuť až v samotném závěru. Po celou dobu soutěže usilovali naši mladší žáci o jednoznačný cíl, kterým mělo být prvenství v okresní soutěži. Po podzimní části vypadali jejich naděje velice slibně. Jenomže jarní část, se v samotném závěru, nevydařila podle našich představ. Prakticky stejné okolnosti, které podlomily výsledky starších žáků, byly jasnou příčinou nezdaru mladších, v samotném závěru mistrovské soutěže. I zde je třeba připomenout stejné faktory, které v poslední době neuvěřitelně ovlivňují výsledky týmu:

-          nízký počet hráčů – i přes veškerou snahu a úsilí, se nepodařilo doplnit počet hráčů na odpovídající úroveň

-          vysoká marodka hráčů – neovlivnitelný faktor – opravdu smolný ročník (zlomeniny, závažná infekční onemocnění)

-          špatné morálka hráčů – nelze ovlivnit morálku hráče, pokud chybí podpora rodičů. U mladších žáků, je tento problém opravdu zásadní.

-          kvalita jedince – nedostatky, zejména ve fyzické výkonnosti

-          docházka – ta je spojená jak s přístupem hráče, tak s marodkou. Zejména v jarní části SR se projevila nízká docházka a s tím spojený pokles výkonnosti a práce s mužstvem se stala velice obtížnou.

 

Společné body hodnocení

 Tréninky – Po tréninkové stránce, bylo hlavní snahou udržet tréninkovou morálku a intenzivně připravovat naše hráče na soutěžní utkání. Bohužel nebylo v silách trenérů pracovat systematicky a dlouhodobě a to především z důvodů nepravidelné docházky jednotlivých hráčů. Tréninky tak ztráceli dlouhodobý trenérský záměr a byli tvořeny z menších trenérských celků, které na sebe příliš nenavazovali. Jednalo se spíše o reakci na konkrétní potřeby týmu nebo o trenérskou improvizaci

Nepodařilo se u starších žáků – Navýšit počty hráčů na takovou úroveň, která by zaručovala standardní chod celého mužstva a umožnila kvalitní rozvoj celého kádru. Umístění ve středu tabulky neodpovídá kvalitě mužstva, ale je důsledkem nízké produktivity týmu. Zejména v útočné fázi jsme v našem středu nenašli a ani se nepodařilo vychovat kvalitního útočníka. To se v průběhu soutěže ukázalo jako klíčové.

Nepodařilo se u mladších žáků podobně jako u starších žáků, navýšit počty hráčů na takovou úroveň, která by zaručovala standardní chod celého mužstva a umožnila kvalitní rozvoj celého kádru. Nepodařilo se přinutit hráče k lepší tréninkové morálce. V samotném závěru soutěže jsme postrádali gólmana, který byl nahrazován hráčem z pole. Jarní část soutěže byla pro naše barvy velice komplikovaná a nebýt pomoci hráčů ze starší přípravky, určitě bychom závěr soutěže

Podařilo se u obou týmů - zlepšit kvalitu hry, kombinační schopnost týmu a zapracovat do taktiky týmu nový herní styl. Zajistit kvalitní zimní přípravu. Připravit několik přípravných utkání s kvalitními soupeři. Ekonomicky a materiálně zajistit fungování mužstva.

Po sportovně-fotbalové stránce - se podařilo odehrát několik velice pěkných utkání, kde obě mužstva dokázala fungovat jako kompaktní týmy. Bohužel se tento trend nepodařilo udržet až do konce soutěže.

·        Týmový herní výkon - měl u obou mužstev, v průběhu soutěže, vzrůstající tendenci, což se projevilo především na kvalitě herního projevu

·        Individuální herní výkon - u několika hráčů se nepodařilo udržet kvalitu výkonnosti a to se projevilo zejména v klíčových utkáních, kde se pokles jejich výkonnosti výrazně projevil. Naopak, někteří hráči zase příjemně překvapili svým zlepšením v různých herních dovednostech.

·        Za proměnnou výsledkovou výkonností, která nás provázela celou soutěží, jsou v drtivé většině schovány individuální chyby hráčů. Ty byli hlavní příčinou nezdaru, zejména proti lehčím soupeřům, kde jsme očekávali kvalitním výsledek.

·         Naopak v těžkých utkáních jsme dokázali, že dovedeme hrát koncentrovaně a že se dá hrát fotbal i bez výrazných individuálních prohřešků. Škoda, že tento trend nevydržel déle, než jedno nebo dvě utkání.  

Návrh opatření stejně jako v loňském ročníku, považuji za prvořadý úkol doplnění hráčské základny. Vyžadovat důsledně dodržování tréninkové morálky. Zvýšit tlak na větší zapojení rodičů, na chodu mužstva. Pokračovat v již zapracovaném herním projevu a dále rozvíjet celý tým v moderním pojetí fotbalu. Důsledněji pracovat zejména s psychikou hráčů a eliminovat tak spoustu herních nedostatků, které pramení především z nervozity a ukvapenosti.

·      Po materiální stránce – dokoupení hracích míčů velikosti 4, pro družstvo mladších žáků.  Nákup sady dresů s krátkým rukávem pro starší žáky, Doplnění lékárničky. Doplnění některých tréninkových pomůcek.

Závěr:          

  Během celého soutěžního roku, se tréninková morálka hráčů (tabulky v horní části) výrazně měnila a tento fakt se přenesl i do všech utkání. Nebylo tak možné efektivně připravovat mužstva na MU. Veškeré tréninky se odvíjely od počtu přítomných hráčů, což znemožňovalo řádné plánování tréninkových jednotek. Příprava probíhala spíše individuálně a byla zaměřena více na konkrétní schopnosti hráče a základní kombinační dovednosti (dle počtu přítomných hráčů na tréninku).

Za trenéry žáků zpracoval: Sirůček Bedřich